Blog > Komentarze do wpisu

Sztuka picia wina

W poprzedniej notce z cyklu 'Savoir vivre przy stole' zajmowaliśmy się tematem doboru odpowiedniego kieliszka do poszczególnych rodzajów alkoholu. Rzecz zdecydowanie ważna, ale nie najważniejsza, bowiem ważne jest zarówno to z czego pijemy, jak to jak to robimy. Zatem dzisiaj nieco więcej o tym jak czerpać przyjemność z picia wina. Jakie wino do czego? W jakiej temperaturze? Jak podać aby smakowało najlepiej? Niebawem walentynki czyli czas romantycznych kolacji na których z pewnością pojawi się 'lampka' wina.. zatem zachęcam do dalszej lektury :)

 sztuka picia wina wino

1. Czerwone czy białe? Wytrawne czy słodkie?

Dyskusję na temat tego jakie wino do czego podawać można by prowadzić godzinami. Zależy to m.in. od kultury/kraju w którym jesteśmy, ale przede wszystkim od preferencji smakowych samych zainteresowanych. Bowiem by w ogóle mówić o przyjemności picia wina musimy pić to co lubimy, a nie to 'wypada' i to za wszelką cenę. Pamiętajmy że większym nietaktem niż poproszenie o inny trunek może się okazać wykrzywiony grymas na twarzy ;)
Są jednak pewne (dość elastyczne) zasady podawania win. Oto one:

Wino białe wytrawne - Do białych mięs, owoców morza, ryb, potraw z jaj i chudych serów

Wino czerwone wytrawne - do mięsa czerwonego, dań z grzybami, tłuste sery, dziczyzna, pikantne potrawy

Wino różowe - może występować zamiennie z winem białym i czerwonym wytrawnym, choć dziczyzna i pikantne potrawy będą zawsze najlepiej współgrały z 'ciężkim' czerwonym winem.

Słodkie i musujące wina - podaje się zwykle do deserów.

Zawsze zaczynamy od podania win białych potem wina czerwone. Pierwszeństwo mają również wina słodkie nad wytrawnymi, oraz lekkie nad ciężkimi. Ograniczmy się też do maksymalnie 3 rodzajów trunków na jednym przyjęciu, większe urozmaicenie jest zdecydowanie zbyteczne. Nie jest zdrowe ani dla portfela.. ani dla żołądka ;)

 sztuka picia wina wino

2. Chłodzić? Nie chłodzić? Oto jest pytanie..

Panuje ogólne przekonanie że wino zawsze powinno być dobrze schłodzone. No właśnie.. okazuje się bowiem że.. prawie zawsze. Pamiętajmy też aby ze schłodzeniem nie przesadzić. Bardzo zimne wino nie smakuje dobrze, zmniejsza się też komfort picia.

Mocniejszego schłodzenia wymagają wina białe wytrawne, musujące i różowe, do około 8-10oC, nieco mniej wino deserowe, do około 14-16 stopni. Natomiast wina czerwone wytrawne, powinno się serwować w temperaturze około 18 stopni/ temperaturze pokojowej.

Pamiętajcie jednak! Wina nie schładzamy gwałtownie. Potraktowanie go zamrażalnikiem nie jest dobrym pomysłem ;) Lepiej też podać wino chłodniejsze niż cieplejsze.

 sztuka picia wina wino

3. A co z tym savoir vivrem?

No właśnie. Zacznijmy więc od gospodarza imprezy.. To on otwiera wino, (i co ciekawe) pierwszy nalewa.. sobie. W ten sposób ma pewność że jeśli w szyjce pozostały resztki korka, żaden z gości ich nie otrzyma. To on też pilnuje aby wszyscy nie narzekali na brak wina w kieliszkach, w razie potrzeby uzupełniając. A jak to poprawnie robić?

Wino nalewamy do 1/3 wysokości kieliszka, aby możliwe było delikatne zamieszanie winem w  w celu wydobycia bukietu tuż przed degustacją.
Pijemy powoli, delektując się smakiem. Kieliszek trzymamy za nóżkę aby dłonią nie ogrzewać wina.

 sztuka picia wina wino

I to by było tyle z podstawowych zasad picia i podawania wina. I pamiętajcie że nie chodzi tutaj o pokazywanie wszystkim jak wielkimi jesteście znawcami wina błyszcząc tą wiedzą (gorzej jak jeszcze trafi się przypadkiem w towarzystwie prawdziwy znawca;), ale jestem pewna że bez względu na to czy będziecie gospodarzem, czy też gościem, pozwoli Wam ona na poczucie swobody w towarzystwie, zarówno na domowej imprezie jak i w eleganckiej restauracji.

 sztuka picia wina wino

A na koniec kilka ciekawostek ;)

  • 1602 lata liczy najstarsza butelka wina w niemieckim Speyer Museum
  • Uniwersytet we Florencji przedstawił badania, które wskazują, iż czerwone wino poprawia popęd seksualny kobiet. Dzieje się to dzięki przeciwutleniaczom zawartym w winie które rozszerzają naczynia krwionośne i powodują ukrwienie kluczowych obszarów ciała
  • Prywatny kolekcjoner z Francji pobił rekord Guinessa na najdroższe wino sprzedawane w sklepach, nabywając butelkę rzadkiego Château d’Yquem z 1811 roku, za cenę 75 tys. funtów, czyli ok. 388 500 polskich złotych.

 

A czym zajmiemy się w kolejnej notce? Przekonacie się już niebawem ;)
Jeśli oczywiście macie dla mnie jakieś sugestie odnoście tematyki kolejnych wpisów, piszcie!

Pozdrawiam :)

środa, 08 lutego 2012, milk_chocolate84
Tagi: wino

Polecane wpisy

Komentarze
2012/02/09 07:30:43
Ciekawa lektura:)
-
2012/02/09 08:38:54
swietny wpis :)
-
Gość: Zainteresowana, *.adsl.inetia.pl
2013/11/19 17:21:28
Świetny blog, wyniosłam z niego wiele ciekawym informacji, które przydadzą mi się w pracy w gastronomii i kelnerstwie. Pozdrawiam ;)
-
2013/11/19 18:09:11
dziękuję za miłe słowa :)
-
2015/08/27 12:15:17
Ciekawie i treściwie, niby to takie podstawy, a jakby się rozejrzeć to znaczna większość ludzi pija wino nie przykładając do niczego uwagi, a szkoda bo często (kiedy piją wino lepsze niż biedronkowe) zatracają smak i zapach.
Polecane
reklama reklama
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Top Blogi