Blog > Komentarze do wpisu

Ekstrakt pomarańczowy (cytrynowy)

Ekstrakt waniliowy pokazywałam Wam dawno temu. Od tamtej pory bardzo się zaprzyjaźniliśmy, stosuję go na co dzień do wypieków, deserów, a nawet do kawy. W bardzo podobny sposób możecie zrobić ekstrakt pomarańczowy, który warto przygotować już dzisiaj, aby zdążył nabrać aromatu zanim nadejdzie szaleństwo świątecznych wypieków :)

 ekstrakt pomarańczowy

O wyższości naturalnego aromatu nad tym który znajdziecie w sklepie nie będę się rozwodzić. Co lepsze, z pewnością wątpliwości nie ma. Nie każdy wie jednak że taki domowy ekstrakt nie wymaga ani wiele czasu, ani posiadania szczególnych umiejętności. Warto również zrobić 2-3 buteleczki takiego ekstraktu więcej. W czasie świąt z pewnością znajdą się osoby które chętnie takim pachnącym prezentem obdarujecie :) Do dzieła!

Składniki:

  • 1 pomarańcza
  • 150ml wódki

 ekstrakt pomarańczowy cytrynowy cytrusowy

Wykonanie:

Pomarańcze sparzyć, a następnie dokładnie wyszorować pod bieżącą letnią wodą i osuszyć. I tutaj jest kilka możliwości w zależności od tego jakim sprzętem dysponujecie w kuchni. Najłatwiej jest zetrzeć skórkę zesterem w cienkie paseczki. Jeśli jednak go nie posiadacie, można użyć obieraczki do warzyw lub po prostu noża. Należy ściąć skórkę bez albedo czyli białej części skórki, a następnie pokroić ją w cienkie paseczki.

Tak przygotowaną skórkę należy przełożyć do słoiczka lub buteleczki i zalać wódką. W miarę upływu czasu zacznie nabierać coraz bardziej pomarańczowej barwy. Ekstrakt można użyć ju po kilku dniach, jednak im dłużej stoi tym nabiera mocniejszego aromatu. Przechowywać w zaciemnionym miejscu.

ekstrakt pomarańczowy cytrynowy cytrusowy

Smacznego :)

środa, 22 października 2014, milk_chocolate84

Polecane wpisy

Komentarze
2014/10/22 14:40:10
Już wyobrażam sobie ten przepiękny zapach. Super pomysł :)
-
2014/11/02 08:47:01
Cudowny:) .....
Polecane
reklama reklama
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Top Blogi