Blog > Komentarze do wpisu

Jak rozłupać kokosa i zrobić wiórki?

Znacie smak świeżego miąższu kokosa? Mmm... poezja! To zdecydowanie co innego niż znane wszystkim ze sklepu wiórki. Połamany na mniejsze kawałeczki miąższ to świetna przekąska! Serio! A dlaczego jeszcze warto go kupować? Po pierwsze, można z niego przygotować pyszne, domowe mleko kokosowe, po drugie, łupinę można wykorzystać do dekoracji np. jako doniczka do drobniejszych kwiatów, a po trzecie, z miąższu powstaje micha gigantycznych wiórek (albo zwykłych, drobnych). Osobiście preferuję te większe, które trudniej dostać. Są świetne do granoli lub do dekoracji ciast i babeczek. 

jak rozłupać kokosa i zrobić wiórki

A jak zabrać się do "walki" z twardym kokosowym orzechem? Sprawa wcale nie jest aż tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Ale po kolei..

kokos jak otworzyć

Każdy kokos ma na górze trzy wgłębienia które w łatwy sposób przekłuć, np. ostro zakończonym nożem. Możesz również wkręcić w jedno z wgłębień korkociąg i wkręcić się jak w korek od wina :) Według mnie łatwiej ostrym nożem, ale spróbuj co będzie dla Ciebie korzystniejsze. 

jak rozłupać kokosa woda kokosowajak rozłupać świeżego kokosa

Z powstałego otworu "wytrząśnij" wodę kokosową. Polecam zrobić dwie dziury, będzie szybciej leciała. Na koniec potrząśnij orzechem upewniając się że nie ma już w nim wody, a następnie uderzaj np. tłuczkiem do mięsa kilka razy w łupinę, aż pęknie. Ja to robię na desce którą kładę na podłodze. Za 3-4 maksymalnie uderzeniem, pęka :)

jak rozłupać kokosa instruckjajak rozlupać kokosa szybko

Teraz tylko wyjmij miąższ oddzielając go od łupiny, i najlepiej obieraczką, pozbądź się brązowej skórki. Aby było łatwiej, możesz miąższ naciąć na mniejsze kawałki.

jak rozłupać kokosa krok po krokujak rozłupać kokosa

W takiej postaci kokos nadaje się już do konsumpcji, i w takiej też wersji zjadam zawsze część od razu :) A reszta? Na wiórki. Na duże wióry kokosowe, które ciężko kupić, a które są niezastąpione w dekoracji ciast czy do przygotowania pysznej granoli (o tym też jeszcze będzie..).

Wystarczy że obieraczką do warzyw zetniesz miąższ na cieniutkie plasterki, a następnie rozłożysz na papierze do pieczenia i ususzysz w piekarniku. Cały proces nie trwa długo, bo około 30 minut w temperaturze 100oC. Co jakiś czas zajrzyj do nich i przemieszaj, aby równomiernie obsychały.

Gotowe wiórki zamknij w szczelny pojemniczek.

jak zrobić wiórki kokosowe

Smacznego :)

środa, 02 marca 2016, milk_chocolate84

Polecane wpisy

Komentarze
2016/03/02 11:54:51
może to głupie, ale zawsze kupowałam gotowe wiórki, bo nigdy nie umiałam sobie poradzić z kokosem... dziękuję za ten wpis!
-
2016/03/04 20:15:46
Ostatnio bezskutecznie szukam kokosa w sklepach .... bo mam własnie ochotę na takie wielkie wiórki:)
-
2016/03/05 20:56:12
Jolu, ja kupowałam w Piotrze i Pawle, i w zasadzie zawsze można je u nas właśnie tutaj dostać.
Karmel-itko, cieszę się że post Cię zainspirował :)
-
2016/04/20 14:35:41
chyba wolę kupić wiórki w sklepie.. za dużo roboty z tym ;p
Polecane
reklama reklama
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Top Blogi